Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2011 r., sygn. II FSK 1798/09
Wznowienie postępowania stanowi odstępstwo od zasady trwałości ostatecznych decyzji administracyjnych, przewidzianej w art. 128 Ordynacji podatkowej. Dlatego też wznowienie postępowania może nastąpić jedynie w wypadku zaistnienia w danej sprawie przesłanek przewidzianych w art. 240 § 1 Ordynacji podatkowej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Grzegorz Borkowski, NSA Jan Rudowski, Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 298/09 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 12 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia, po wznowieniu postępowania, ostatecznej decyzji w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.1. M. J. pismem z dnia 25 sierpnia 2008 r. wystąpiła z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r., zakończonego decyzją ostateczną Izby Skarbowej w W. z dnia 17 września 2001 r. nr [...]. Skarżąca, na podstawie art. 240 § 1 pkt 5 i art. 245 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), wniosła o uchylenie w całości wymienionej decyzji ostatecznej i wydanie w tym zakresie nowej decyzji umarzającej postępowanie podatkowe w sprawie.
Uzasadniając swoje żądanie skarżąca wystąpiła o dopuszczenie w poczet dowodów oświadczenia J.C. z dnia 24 lutego 2001 r. (pracującego, jako kierowca - konwojent w firmie V. s.c.) oraz przesłuchanie go w charakterze świadka na okoliczność likwidacji przeterminowanych towarów oraz dokonania przecen i wymiany towarów niepełnowartościowych na pełnowartościowe. Zdaniem M.J. analiza treści wskazanego oświadczenia pozwala przyjąć, że pod koniec 1999 r. w spółce cywilnej "V.", prowadzonej przez skarżącą i jej męża Z.J., doszło do przeceny towarów, a potem w konsekwencji ich wycofanie z obrotu gospodarczego poprzez fizyczną ich likwidację. Okoliczność ta, zdaniem strony skarżącej, uzasadniała wznowienie postępowania podatkowego na podstawie art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej.