Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 listopada 1998 r., sygn. II SA 1462/98
Jeżeli wpisanie numerów tzw. "pełnych" do dowodu rejestracyjnego, w miejsce numerów skróconych następuje na podstawie tylko "adnotacji" a nie koniecznej w tej sytuacji decyzji dokonującej zmiany w dowodzie rejestracyjnym to mamy do czynienia z naruszeniem przepisów postępowania administracyjnego. Rygory proceduralne związane z wydaniem decyzji i wymogami, które musi spełnić decyzja pozwoliłyby uniknąć błędu zaskarżonej decyzji. Właściwe odczytanie numerów obciąża organ administracji, bowiem podmiot, który rejestruje pojazd, nie zgłasza numerów, a odczytują je specjalnie uprawnione przez organ podmioty /stacje kontroli pojazdów/.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Rafała M. na decyzję Wojewody W. z dnia 9 września 1998 r. (...) w przedmiocie zmiany numerów silnika i nadwozia samochodu w jego dowodzie rejestracyjnym - uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną przez nią w mocy decyzję Prezydenta Miasta Stołecznego W. z dnia 10 sierpnia 1998 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Z akt sprawy wynika, że Wiesław A. kupił w M. /Czechosłowacja/ 16 stycznia 1991 r. nowy, wyprodukowany w 1990 r. samochód marki Oltcit Club 11 R. Na znajdującej się w aktach sprawy kopii faktury są podane numery:
nadwozia - 9223 oraz silnika - 013806. Takie same numery widnieją na dowodzie odprawy celnej przywozowej z 9 marca 1991 r. /kopia w aktach sprawy/. Pod takimi samymi numerami nadwozia i silnika samochód został po raz pierwszy zarejestrowany 14 marca 1991 r. w Urzędzie Dzielnicy W.-M. /kopia takiego nieważnego już, starego dowodu rejestracyjnego w aktach sprawy/.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right