Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 1998 r., sygn. II SA/Po 992/98
Art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ wskazuje, że korzystanie z sąsiedniej nieruchomości powinno odbywać się za ewentualną rekompensatą ze strony inwestora, ale odnosi się jednak do sytuacji, gdy inwestor porozumiał się z właścicielem sąsiedniej nieruchomości. Gdy porozumienie zastępuje decyzja administracyjna, wówczas inwestor zobowiązany jest jedynie do naprawienia szkód powstałych w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, na zasadach określonych w kodeksie cywilnym /art. 47 ust. 3 Prawa budowlanego/.
oddala skargi w przedmiocie wejścia na teren sąsiedniej posesji i nakazania wykonania określonych robót budowlanych.
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta K. decyzją z 30.03.1998 r. (...), działając na podstawie art. 47 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, orzekł o niezbędności wejścia na działkę nr 77/1 będącej własnością Jadwigi i Piotra K. w K. ul. J. 7 oraz nr 79/10 będącej własnością Marii J., w celu wykonania przez Irenę i Mariana W. tynków zewnętrznych i izolacji fundamentów budynku mieszkalnego od strony południowej i zachodniej, położonego przy ul. J. w K. na działce nr 78. W decyzji tej organ I instancji określił warunki wejścia na teren wymienionych posesji ustalając, że roboty należy wykonać:
- w terminie jednego miesiąca od daty uprawomocnienia się decyzji, w okresie dwóch tygodni - minimum dziesięć dni roboczych;
- w pasie o szerokości 2 m, wzdłuż ściany południowej i zachodniej budynku mieszkalnego Ireny i Mariana W. z zapewnieniem bezpiecznego dostępu do przyległego budynku Marii J.;
- w godzinach od 7.00 do zmierzchu;
- z dostępem do ściany zachodniej od strony ulicy, zapewnionym poprzez rozebranie drewnianego ogrodzenia na czas robót, a od ściany południowej, od strony działki nr 80/3.