Porada
Planowane zmiany w zakresie podróży służbowych
Rozdział VII
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt dotyczący zmian w podróżach służbowych. Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 stycznia 2012 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju ma zastąpić od 1 września 2012 r. dwa aktualne rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podróży służbowych:
● z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990), zwane dalej rozporządzeniem w sprawie podróży krajowych,
● z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991), zwane dalej rozporządzeniem w sprawie podróży zagranicznych.
Wskazany projekt rozporządzenia jest już trzecim z kolei. Zmiany w zakresie podróży służbowych miały bowiem wejść w życie najpierw z początkiem 2012 r., a teraz planowanym terminem jest dopiero 1 września 2012 r. W praktyce jednak nie ma pewności, czy i ten termin będzie dotrzymany.
Konieczność zmiany wymienionych rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej jest uzasadniona w szczególności:
● podwyższeniem stawek diet, a w przypadku podróży zagranicznych także urealnieniem limitów noclegowych, gdyż ich wysokość od kilku lat nie była zmieniana,
● modyfikacją niektórych przepisów, w tym ich uproszczeniem lub ujednoliceniem bądź uściśleniem.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia z 11 stycznia 2012 r. czytamy: "Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej było adresatem licznych wystąpień i postulatów pracowników, organizacji związkowych, jak i interpelacji poselskich odnośnie do zmiany dotychczasowego sposobu dokumentowania kosztów przejazdów, sugerujących nawet rezygnację z dokumentowania przez pracownika odbywającego podróż krajową kosztów przejazdu publicznym środkiem transportu, tj. załączania biletów. Prawdopodobną przyczyną oczekiwań zmiany w tym zakresie jest to, że częstokroć szybciej i wygodniej dla pracownika jest odbyć podróż służbową prywatnym samochodem, a nie publicznym środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę, jak i trudności z uzyskaniem zwrotu tych kosztów w przypadku np. zagubienia lub zniszczenia biletu. Podwyższenie kwoty diety krajowej postulowała m.in. Rada Krajowa Związku Zawodowego Kierowców w Polsce i Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność". Kierowane przez pracodawców, jak i pracowników, propozycje i sugestie odnośnie do stosownej zmiany dotychczasowych przepisów rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. wiążą się także ze zwolnieniami podatkowymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right