Porada
Należności za podróże krajowe
Rozdział II
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Należności te mają służyć kompensowaniu wydatków ponoszonych przez pracownika w odbywanej doraźnie podróży służbowej (wyrok Sądu Najwyższego z 13 maja 2008 r., II PZP 8/08).
W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej należności z tytułu krajowej podróży służbowej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy spoza sfery budżetowej określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.
UWAGA!
Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą uregulować zagadnienia zwrotu należności z tytułu podróży służbowej w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę. Możliwe jest przy tym wprowadzenie rozwiązań mniej lub bardziej korzystnych dla pracownika niż wskazane w rozporządzeniu w sprawie podróży krajowych. Rozwiązania mniej korzystne nie mogą jednak ustalać diety za dobę podróży służbowej poniżej stawki diety krajowej, tj. obecnie 23 zł.
W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawierają szczególnych postanowień co do należności z tytułu podróży służbowych - pracownikowi przysługują należności według przepisów rozporządzeń w sprawie podróży służbowych (77 § 5 Kodeksu pracy). W przypadku podróży krajowej należy więc stosować rozporządzenie w sprawie podróży krajowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right