Artykuł
Rozliczanie dofinansowania wypoczynku pracowników
Dofinansowanie wypoczynku (wczasów, kolonii, obozów itp.) może być dokonywane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) albo ze środków obrotowych pracodawcy. W zależności od źródła finansowania różne są skutki podatkowe dofinansowań po stronie pracodawcy i pracownika.
Konsekwencją dofinansowania wypoczynku pracowników oraz członków ich rodzin może być (ale nie musi) uzyskanie przez pracownika opodatkowanego przychodu ze stosunku pracy oraz możliwość zaliczenia wydatku na dofinansowanie do kosztów uzyskania przychodów u pracodawcy.
Dla pracownika otrzymane dofinansowanie wypoczynku jest przychodem ze stosunku pracy. Dotyczy to zarówno dofinansowania wypoczynku samego pracownika, jak i dofinansowania wypoczynku członków jego rodziny (np. dzieci).
Przychód ten może być zwolniony z opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym przewiduje dwa zwolnienia w tym zakresie:
1) zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof - dotyczy pracownika i pełnoletnich członków jego rodziny,
2) zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 updof - dotyczy dzieci i młodzieży do lat 18.
Ad 1. Jeżeli dofinansowanie wypoczynku następuje ze środków ZFŚS, przychody pracowników mogą być zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Zwolnienie to obejmuje między innymi wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o ZFŚS, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości z ZFSŚ. Zwolnienie to jest limitowane, tj. przysługuje łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.
Powoduje to, że otrzymywane przez pracowników dofinansowania wypoczynku nie są zwolnione od podatku dochodowego na tej podstawie (jeżeli przed otrzymaniem tych dofinansowań limit 380 zł został już wykorzystany) albo zwolnione są od podatku dochodowego tylko częściowo (jeżeli wysokość dofinansowania przekracza niewykorzystany na dzień jego otrzymania limit zwolnienia).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right