Artykuł
Dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18
Pracodawca, stosownie do możliwości i warunków, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników. W szczególności zaspokajanie socjalnych potrzeb pracowników odbywa się poprzez finansowanie lub dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin. Źródłem finansowania tych świadczeń mogą być środki pochodzące z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) lub środki obrotowe pracodawcy.
1. Opodatkowanie i oskładkowanie dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18
Sposób opodatkowania i oskładkowania dopłat uzależniony jest od tego, czy są one finansowane ze środków ZFŚS czy ze środków obrotowych pracodawcy. Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 78a updof, w przypadku dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18 - kwoty dopłat finansowane z ZFŚS podlegają zwolnieniu z opodatkowania niezależnie od ich wysokości.
Jeżeli natomiast dopłata zostanie sfinansowana ze środków obrotowych pracodawcy, to zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78b updof kwota niepodlegająca opodatkowaniu wynosi maksymalnie 760 zł w roku podatkowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right