Transport wewnętrzny na terenie magazynu - obowiązki pracodawcy
Pracodawca ma zamiar rozszerzyć swoją działalność o transport wewnętrzny na terenie nowo powstałej hali magazynowej. Jakie będą ciążyły na nim obowiązki?
Pracodawca, którego działalność polega na magazynowaniu, obowiązany jest m.in. wyeliminować bądź zminimalizować ręczne przenoszenie ciężarów przez zatrudnionych w nim pracowników. W tym celu powinien zapewnić urządzenia i maszyny eliminujące zaangażowanie pracowników w podnoszenie i przenoszenie towarów.
Pracodawca powinien ustalić zasady składowania w instrukcji składowania i magazynowania, opracować instrukcję ręcznego przemieszczania ciężarów, zapewnić składowanie i przemieszczanie towarów zgodnie z instrukcjami, ustalić zasady poruszania się na terenie magazynu, określić maksymalną dopuszczalną prędkość, oznakować drogi i ciągi komunikacyjne. Powinien zapewnić właściwy stan dróg i nawierzchni transportowych. Określić dopuszczalną nośność podłóg i stropów. Zapewnić zgodną z instrukcją użytkowania eksploatację jak również przeglądy i dobry stan techniczny urządzeń. Ponadto powinien zapewnić, aby obsługą urządzeń zajmowały się osoby odpowiednio do tego przeszkolone, z właściwymi uprawnieniami. Powinien wyposażyć pracowników w odpowiednie do użytkowanych maszyn i urządzeń środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Dokonać oceny ryzyka zawodowego i zapoznać z nią pracowników, przeszkolić pracowników w zakresie bhp oraz uzyskać stosowne zaświadczenia lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanych stanowiskach.