Artykuł
Rozliczenia podatkowe z menadżerem
Organizacje pozarządowe coraz częściej korzystają z usług specjalistów-menadżerów, profesjonalnie zarządzających jednostką. Problemy pojawiają się w momencie rozliczeń podatkowych z takimi osobami - szczególnie na gruncie odpowiedzialności za niepobrane zaliczki, jeżeli taka osoba prowadzi własną działalność gospodarczą. Kto w takim przypadku odpowiada za rozliczenia z fiskusem - organizacja non profit, czy też menadżer? Omówimy te zagadnienia na przykładzie.
Załóżmy, że organizacja zawarła kontrakt menadżerski z osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą. Zgodnie z postanowieniami kontraktu, do obowiązków menadżera należy w szczególności:
● prowadzenie spraw organizacji (jednostki) z należytą starannością,
● przygotowanie rocznych i wieloletnich planów działania organizacji, kierowanie i nadzór przy ich wdrożeniu i realizacji,
● prowadzenie polityki kadrowej jednostki,
● składanie zarządowi co najmniej raz w miesiącu pisemnych sprawozdań z działalności jednostki,
● kształtowanie pozytywnego wizerunku jednostki na zewnątrz.
Z tytułu wykonywania obowiązków określonych w kontrakcie, menadżerowi przysługuje miesięczne wynagrodzenie określone w kwocie netto, powiększone o należny VAT. Wynagrodzenie jest płatne przez organizację w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania przez nią faktury VAT, wystawionej przez menadżera.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right