Artykuł
Zmiany w ramach finansowej realizacji projektów programu Kapitał Ludzki w 2011 r.
Pod koniec grudnia 2010 r. zaakceptowane zostały zmiany w kilku obszarach związanych z realizacją projektów w ramach programu Kapitał Ludzki. Doprecyzowano oraz zmieniono niektóre zasady zawarte w dokumentach tworzących system realizacji programu. Przedstawiamy wybrane, istotne dla organizacji pozarządowych zmiany w zakresie zasad finansowania projektów, obowiązujące projektodawców od 1 stycznia bieżącego roku.
Agnieszka Wieczorek
Ważnym i pomocnym dokumentem w zakresie finansowej realizacji projektów wdrażanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki są Zasady finansowania PO KL. Od nowego roku zaczęła obowiązywać nowa, zmieniona wersja tego dokumentu. Wprowadziła ona liczne zmiany, z którymi warto się zapoznać, realizując projekt dofinansowany przez Unię Europejską.
Uelastycznienie systemu wypłat zaliczek dla beneficjentów
Nowe zasady w zakresie finansowania wydatków mają uelastycznić system wypłat zaliczek projektodawcom. Tym samym mają się one przyczynić do poprawy płynności finansowej realizowanych projektów. Zmiany wprowadzono w odniesieniu do wypłaty drugiej i kolejnych transz zaliczki dla podmiotu realizującego projekt. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami, pierwsza transza środków na realizację projektów (n) jest wypłacana w wysokości i terminie określonym w harmonogramie płatności. W przypadku projektów krótkich lub o bardzo niskiej wartości wysokość pierwszej transzy może dotyczyć nawet 100% wartości dofinansowania na dany projekt (decyduje o tym instytucja zawierająca z beneficjentem umowę o dofinansowanie). Wypłata środków w ramach pierwszej transzy dokonywana jest na podstawie umowy o dofinansowanie projektu (po uprzednim wniesieniu przez beneficjenta właściwego zabezpieczenia). W celu jej przekazania nie jest wymagane złożenie wniosku o płatność.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right