Abonamenty medyczne dla pracowników, współpracowników i wolontariuszy
Na pracodawcy ciąży obowiązek pokrywania kosztów obowiązkowych badań lekarskich pracowników, tj. badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Obowiązek ten dotyczy także innych kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. W kwestii świadczeń zdrowotnych dla pracowników wyróżniamy te, które pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom na mocy przepisów Kodeksu pracy oraz innych ustaw, a także tzw. pakiety dodatkowe, uprawniające do korzystania z usług medycznych (tzw. abonamenty medyczne).
Obecnie w praktyce najpopularniejszą formą płatności za dodatkową opiekę medyczną dla pracowników jest miesięczny abonament (ryczałt). Wysokość tego abonamentu jest przeważnie uzależniona od liczby zatrudnionych pracowników oraz od zakresu świadczonych usług. Pracodawca, opłacając z góry składkę za abonament dla swoich pracowników, nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów - i to niezależnie od częstotliwości korzystania z usług medycznych przez pracowników.
Pracodawca wykupuje abonament medyczny dla swoich pracowników z własnych środków. Zakres świadczeń zależy od ustaleń dokonanych przez strony i związany jest z wysokością ponoszonej przez pracodawcę opłaty. Abonament medyczny to specyficzna usługa polegająca na udzielaniu w ustalonym zakresie świadczeń zdrowotnych pacjentom objętym usługą w zamian za periodyczną opłatę w ustalonej wysokości. Abonament medyczny może być wykupiony przez organizację non profit dla pracowników oraz ich rodzin, a także dla osób współpracujących z jednostką oraz dla wolontariuszy.