Opodatkowanie szkolenia pracowników i współpracowników organizacji
Sprawne i prawidłowe prowadzenie działalności przez organizacje wymaga często odpowiednio przeszkolonego personelu. W związku z tym organizacje decydują się nawet ponieść koszty koniecznych szkoleń lub uczestniczyć w częściowym finansowaniu kształcenia pracowników i współpracowników. Świadczenia te powodują najczęściej powstanie przychodu do opodatkowania - choć w określonych przypadkach przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego.
Sławomir Liżewski
Wydatki związane z dokształcaniem pracowników, po spełnieniu określonych warunków, będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego. Zwolnieniem od podatku objęto bowiem wartość świadczeń (przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę) na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika - z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych (art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof).
UWAGA!
Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 90 updof dotyczy świadczeń z tytułu dokształcania przyznawanych pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie dotyczy więc osób „zatrudnionych” na podstawie innych umów.
Kształcenie w formach szkolnych
Zasady kształcenia pracowników w formach szkolnych zostały określone w rozporządzeniu z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (dalej: rozporządzenie z 12 października 1993 r.).
Zgodnie z tym rozporządzeniem kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych. Nauka w tych formach może odbywać się na podstawie skierowania pracodawcy lub bez takiego skierowania.