Porada
Jak prawidłowo ustalić obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy
Składka na Fundusz Pracy jest należna w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek osoby zatrudnionej w przeliczeniu na okres miesiąca osiąga lub przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przeliczenia na okres miesiąca, zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, należy dokonywać tylko w sytuacji, gdy faktyczny przychód jest niższy niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli oskładkowany przychód przekracza w danym miesiącu kwotę minimalnej płacy, składka na Fundusz Pracy zawsze jest należna.
Obowiązkowo składki na Fundusz Pracy (FP) opłacają m.in. pracodawcy, zleceniodawcy, nakładcy za zatrudnione osoby, które:
● obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalno-rentowym z danego tytułu oraz
● osiągają przychód stanowiący podstawę wymiaru tych składek wynoszący - w przeliczeniu na okres miesiąca - co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Składkę na FP płatnik opłaca bez względu na limit rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2000 zł. Nie ma już zastosowania wynagrodzenie minimalne w wysokości 80% ustalonej na dany rok stawki dla pracowników będących w pierwszym roku pracy.
Płatnik składek na Fundusz Pracy
Składkę na Fundusz Pracy (FP) za zleceniobiorców opłacają wyłącznie płatnicy posiadający status pracodawcy lub płatnicy będący jednostkami organizacyjnymi. Oznacza to, że jeżeli osoby fizyczne nie zatrudniają ani jednego pracownika, nie opłacają składek na FP za zatrudnionych zleceniobiorców.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right