Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-08-17

Zmiany w umowach terminowych - jak stosować nowe przepisy

Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na 33 miesiące. Dopuszczalne będzie też zawarcie w tym okresie maksymalnie trzech takich umów. Przekroczenie 33-miesięcznego terminu lub zawarcie większej niż trzy liczby umów na czas określony będzie skutkować uznaniem z mocy prawa, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony.

W przypadku umów na czas określony zmienią się również okresy wypowiedzenia. Będą takie same jak w przypadku umów na czas nieokreślony. Zostaną więc uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Takie zmiany wprowadza ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. W dniu oddania tego numeru MPPIU do druku oczekiwała na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jednak już teraz pracodawcy powinni przygotować się do nowych regulacji.

Zmiana rodzajów umów o pracę

Obecnie umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). Każda z tych umów może być poprzedzona umową zawartą na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.

Nowe przepisy zmieniają katalog umów o pracę. Z Kodeksu pracy została usunięta umowa zawierana na czas wykonania określonej pracy. Natomiast oprócz umów na czas określony i nieokreślony pozostawiono możliwość zawierania umów na czas określony w ramach zastępstwa nieobecnego pracownika w związku z usprawiedliwioną nieobecnością.

Zmiany w umowach na okres próbny

Dotychczasowe przepisy nie wskazywały celu, na jaki można było zawrzeć umowę na okres próbny. Zgodnie z nową regulacją umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwość jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 Kodeksu pracy po nowelizacji). Zatem należy uznać, że umowa na okres próbny będzie polegała na zweryfikowaniu przydatności pracownika do kontynuowania zatrudnienia na konkretnym stanowisku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00