Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-08-02

Jak korekty deklaracji rozliczeniowych wpływają na wcześniej ustaloną podstawę wymiaru zasiłku

Korekta deklaracji rozliczeniowych, wynikająca np. z kontroli ZUS, może spowodować, że zmianie ulegnie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe. Po korekcie dokumentów rozliczeniowych należy dokonać ponownego przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku.

Pracodawca, pełniąc funkcję płatnika składek i niekiedy również płatnika zasiłków, ma obowiązek korygować raporty rozliczeniowe i deklaracje zbiorcze, jeśli samodzielnie wykrył istniejące w nich błędy lub powiadomił go o nich ZUS. Nieprawidłowości występujące w podstawie wymiaru składek rzutują często na podstawę wymiaru zasiłków. Po korekcie dokumentów ZUS zasiłki należy ponownie przeliczyć i albo wypłacić pracownikowi stosowne wyrównanie, albo wyegzekwować od pracownika zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Przeliczenie zasiłku po korekcie podstawy wymiaru składek z powodu przekroczenia tzw. limitu 30-krotności

Jedną z okoliczności powodujących ponowne przeliczenie podstawy wymiaru wypłaconego zasiłku jest zwrot pracownikowi nadpłaconych wcześniej składek emerytalnej i rentowej, odprowadzonych mimo przekroczenia w danym roku kalendarzowym kwoty górnej granicy rocznej podstawy wymiaru tych składek. Opłacenie przez pracodawcę składek od rocznej podstawy przewyższającej limit 30-krotności skutkuje powstaniem nadpłaty na koncie wymienionych składek.

Konieczne jest wtedy złożenie w ZUS dokumentów korygujących i rozliczenie się z pracownikiem z różnic w składkach. Jeśli pracodawca wypłacił zasiłek obliczony z okresu obejmującego miesiące, za które zostały opłacone nienależne składki, musi ponownie obliczyć podstawę wymiaru tego zasiłku i wypłacić wyrównanie. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi bowiem średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika. Zwykle ta część stanowi 13,71%. Jednak w razie osiągnięcia kwoty ograniczenia rocznej podstawy składkowej ta część jest mniejsza. Przez odliczenie od wynagrodzenia zawyżonej części składkowej podstawa zasiłkowa, a tym samym kwota zasiłku, zostaje zaniżona. O tym, czy po zwrocie nadpłaconych składek pracownikowi przysługuje wyrównanie zasiłku, czy roszczenie uległo przedawnieniu, decydują dwie przesłanki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00