Artykuł
Kiedy należy zgłosić do ZUS pracownika, który ma rozpocząć pracę w terminie późniejszym niż podpisanie umowy o pracę
Pracownicy podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu przez cały czas trwania stosunku pracy. Okres między datą zawarcia umowy o pracę a datą rozpoczęcia pracy nie jest okresem zatrudnienia. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, w których - mimo że pracownik faktycznie nie podjął zatrudnienia - powinien zostać zgłoszony do ZUS.
Pracownicy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od nawiązania stosunku pracy do jego rozwiązania (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej oraz art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Przepisy ubezpieczeniowe nie definiują pojęć "nawiązanie" i "rozwiązanie" stosunku pracy, odsyłając w tym zakresie do właściwych uregulowań Kodeksu pracy.
Nawiązanie stosunku pracy
Stosunek pracy zostaje nawiązany w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono - w dniu zawarcia umowy o pracę (art. 26 Kodeksu pracy). Gdy zatem data zawarcia umowy o pracę jest wcześniejsza niż data określona w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, dla nawiązania stosunku pracy znaczenie ma to, jaki termin strony przyjęły jako dzień rozpoczęcia pracy. Pracodawca ma obowiązek dokonać zgłoszenia pracownika do ZUS w 7-dniowym terminie od dnia nawiązania stosunku pracy między stronami umowy.
WAŻNE!
Dla powstania obowiązku ubezpieczeniowego nie ma znaczenia data zawarcia umowy, lecz dzień nawiązania stosunku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right