Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-01-29

Czy członek zarządu spółki powinien zostać zgłoszony do ZUS

Sprawowanie funkcji członka zarządu spółki kapitałowej nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Inaczej będzie w sytuacji, gdy powołaniu na stanowisko w zarządzie spółki towarzyszy zawarcie umowy o pracę, umowy zlecenia lub kontraktu menedżerskiego. Spółka musi wówczas zgłosić członka zarządu do ZUS.

Zarząd spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej) jest organem, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Może się składać z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników (akcjonariuszy) lub spoza ich grona. Członek zarządu spółki z o.o. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 201 Kodeksu spółek handlowych, dalej ksh). Natomiast w przypadku spółek akcyjnych członkowie zarządu są powoływani przez radę nadzorczą, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Członek zarządu spółki akcyjnej może być odwołany lub zawieszony w czynnościach także przez walne zgromadzenie akcjonariuszy (art. 393 ksh).

Podstawowy stosunek prawny łączący członka zarządu ze spółką, w której sprawuje funkcję, wynika z powołania (najczęściej przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. lub radę nadzorczą spółki akcyjnej). Określany jest on stosunkiem korporacyjnym (lub organizacyjnym). Bardzo często członków zarządu łączą z ich spółką także umowy o pracę, zlecenia czy kontrakty menedżerskie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00