Wypełnianie i korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych - po zmianach przepisów
W ostatnich miesiącach licznym zmianom uległy przepisy mające wpływ na sposób wypełniania dokumentów składanych do ZUS. Zmiany dotyczą zgłaszania płatników będących przedsiębiorcami oraz płatników - rodziców zatrudniających nianię, podawania prawidłowych danych identyfikacyjnych płatników, zgłoszenia ubezpieczonego oraz członka rodziny ubezpieczonego do celów ubezpieczenia zdrowotnego.
Zmiany te zostały uwzględnione w nowych poradnikach opublikowanych na stronie internetowej ZUS ("Zasady wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych" oraz "Zasady korygowania dokumentów ubezpieczeniowych"). ZUS wskazał w nich praktyczną wykładnię wchodzących w życie przepisów.
Zgłoszenie płatnika będącego przedsiębiorcą
W związku z powstaniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG jest żądanie zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, a także zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie składają obecnie do ZUS zgłoszenia płatnika składek na druku ZUS ZFA ani informacji o zmianach danych podlegających wpisowi do CEIDG.
Korzyści (+)
Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie składa już w ZUS dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZFA ani w trybie zgłoszenia, ani w trybie zmiany - z wyjątkiem zmiany danych niepodlegających wpisowi do CEIDG.
Zawarte we wniosku o wpis do CEIDG dane niezbędne do zgłoszenia płatnika składek, a także zmiany danych są przesyłane elektronicznie, niezwłocznie, nie później niż w dniu roboczym następującym po dokonaniu wpisu, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę, a następnie, po uzyskaniu informacji o nadanym numerze identyfikacji podatkowej (NIP) - do ZUS, wraz z informacją o dokonaniu wpisu do CEIDG i nadanym numerze NIP.