Jak urlopy pracownicze wpływają na urlop wypoczynkowy
W poprzednim numerze MONITORA przedstawiliśmy, jak poszczególne urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego. Obecnie omawiamy pozostałe urlopy pracownicze: bezpłatne, szkoleniowe, dla poratowania zdrowia, naukowe i artystyczne, które wpływają na urlop wypoczynkowy.
Niektóre z ww. urlopów powodują obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jest tak np. w przypadku urlopów bezpłatnych. Jednak większość urlopów pracowniczych nie wpływa na wypoczynek pracownika.
Urlopy bezpłatne a urlop wypoczynkowy
Nie ma jednolitych zasad określających wzajemny stosunek urlopów bezpłatnych do urlopu wypoczynkowego. Głównie dlatego, że wyróżniamy kilka rodzajów urlopów bezpłatnych.
Zwykłe urlopy bezpłatne
Zwykłego urlopu bezpłatnego pracodawca udziela, na pisemny wniosek pracownika, dobrowolnie (art. 174 § 1 Kodeksu pracy). Takiego urlopu bezpłatnego nie wliczamy pracownikowi do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174 § 2 Kodeksu pracy). Zatem pracownik, który 1 stycznia przebywa na zwykłym urlopie bezpłatnym, nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy. W takiej sytuacji nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego przesuwa się do dnia powrotu pracownika po urlopie bezpłatnym do pracy, kiedy uzyskuje on urlop wypoczynkowy, ale w wymiarze proporcjonalnym (art. 1552 § 1 w związku z art. 1551 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Taki skutek powoduje zwykły urlop bezpłatny, na którym pracownik był 1 stycznia i który trwał co najmniej 1 miesiąc w rozpoczynającym się roku kalendarzowym.
Urlop wypoczynkowy za rok kalendarzowy, w trakcie którego pracownik powrócił do pracy, ustalamy stosownie do okresu zatrudnienia przypadającego po powrocie do pracy, a pozostałego do końca:
● grudnia danego roku - jeżeli pracownik będzie zatrudniony do 31 grudnia danego roku,
● umowy o pracę - gdy strony zamierzają zakończyć zatrudnienie wcześniej niż 31 grudnia danego roku.
WAŻNE!