Artykuł
Jak można uniknąć błędów w świadectwie pracy
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Mimo że katalog informacji, które mają znaleźć się w świadectwie pracy, został w sposób bardzo konkretny podany w przepisach, pracodawcy wciąż mają problemy z wydaniem prawidłowego świadectwa pracy i popełniają przy jego wystawianiu błędy. Jest to wynik tego, że wielu informacji, które jak się wydaje, powinny zostać uwzględnione w świadectwie, nie należy w nim zawierać lub powinny zostać zamieszczone w ograniczonym zakresie.
W świadectwie pracy należy podać m.in. informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Wydanie świadectwa pracy
Pracodawca powinien wydać pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej na piśmie świadectwo pracy w ostatnim dniu obowiązywania umowy. Dopiero jeśli jest to niemożliwe, pracodawca powinien przesłać świadectwo pocztą, najlepiej listem poleconym, w terminie 7 dni od rozwiązania umowy o pracę.
Często jednak pracodawcy, mimo że pracownik w ostatnim dniu obowiązywania umowy o pracę jest obecny w pracy i zgłasza się po odbiór świadectwa lub nawet jest nieobecny, ale wysyła w tym celu upoważnioną osobę, uważają, że nie mają obowiązku wydania mu w tym dniu świadectwa pracy, gdyż mają na to 7 dni. Jest to błędne przekonanie. Dopiero gdy pracownik jest nieobecny ostatniego dnia w pracy i nie stawia się po odbiór świadectwa oraz nie wysyła w tym celu upoważnionej osoby, pracodawca musi wysłać świadectwo w terminie 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right