Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-04-13

Jak rozliczać podróże służbowe?

Podróżą służbową jest podróż podjęta w celu wykonywania przez pracownika określonego zadania we wskazanym przez pracodawcę miejscu, poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Oznacza to, że nie należy traktować jak podróży służbowej przejazdów pracowników w granicach miejscowości, w której znajduje się ich miejsce pracy.

Regulacje rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju dotyczą pracowników sfery budżetowej. Natomiast pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą swobodnie ustalać wysokość należności wypłacanych pracownikom w związku z odbywanymi przez nich podróżami służbowymi. Muszą jednak zapewnić ich wysokość na poziomie nie niższym niż określony w rozporządzeniu.
Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot wydatków związanych z tą podróżą - diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej i innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Należności te przysługują zarówno w przypadku odbywania podróży służbowej na terenie kraju, jak i poza granicami kraju, przy czym do podróży służbowej poza granicami kraju odnoszą się odrębne regulacje.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00