Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-03-29

Kiedy wynagrodzenie za czas przestoju?

Wysokość wynagrodzenia za pracę oraz wskazanie jego składników musi znaleźć się w zawieranej umowie o pracę. Mimo że mówimy o wynagrodzeniu za pracę, pracownik ma zagwarantowane prawo do wynagrodzenia także za okres nieświadczenia pracy w przewidzianych przepisami sytuacjach, takich jak przestój zakładu pracy.

Od ogólnej zasady wynagradzania pracownika za wykonaną pracę przepisy prawa pracy przewidują wyjątek, który chroni pracownika niewykonującego pracy z przyczyn przez niego niezawinionych (przeszkody w wykonywaniu pracy leżące po stronie pracodawcy).
Przestój
Z przestojem mamy do czynienia, jeżeli pracownik pozostający w gotowości do pracy nie ma możliwości jej wykonywania z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy są przerwy w działalności zakładu pracy, np. zaburzenia w pracy zakładu lub jego części, wypadek lub awaria. Nie zawsze jednak pracownik, który nie ma możliwości wykonywania pracy, będzie miał prawo do wynagrodzenia - dotyczy to sytuacji braku gotowości do pracy pracownika lub jego przyczynienia się do przestoju.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00