comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-10-16
ŚWIADECTWA PRACY
Wydanie pracownikowi świadectwa pracy wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy i jest jednym z ostatnich obowiązków, które ma wobec niego pracodawca. Jednak pracodawcy mają czasem problemy z prawidłowym przeprowadzeniem tej operacji.
Najwięcej problemów sprawia osobom przygotowującym świadectwo pracy data, którą należy wpisać na druku w zależności od sytuacji faktycznej. W praktyce pojawiają się także problemy, gdy należy sprostować świadectwo bądź gdy dawni pracownicy zwracają się o uzyskanie odpisu zagubionego świadectwa.
Treść świadectwa pracy
Informacje, które powinny znaleźć się w świadectwie pracy, określone zostały w art. 97 § 2 Kodeksu pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).
Można je podzielić na dwie grupy: w pierwszej znajdą się informacje, których zamieszczenie jest obowiązkowe, w drugiej - te, o których zamieszczenie wystąpi pracownik.
Obowiązkowo w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, czyli:
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka