comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-16
Zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu oraz skutki ich naruszenia
Ostatnia nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wprowadziła w tej ustawie nowy rozdział, dotyczący równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu, dostosowując tym samym zapisy do obowiązujących w Unii Europejskiej. Szczegółowe przepisy dotyczące powyższego zagadnienia zawarto w art. 183a - 183e powyższej ustawy.
Nowe przepisy są uszegółowieniem już istniejących regulacji. Zgodnie z art. 112 Kodeksu pracy pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu.
O dyskryminacji stanowi również art. 113 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja, bezpośrednia lub pośrednia, w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania, zwłaszcza polityczne lub religijne, czy też przynależność związkową.
+ Pamiętaj! Zgodnie z ww. przepisami Kodeksu pracy kobiety i mężczyźni powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka