Artykuł
Sankcje ZUS w przypadku nieopłacania składek przez płatnika
Emerytury
Sankcje ZUS w przypadku nieopłacania składek przez płatnika
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.) określa, kiedy i w jakich okolicznościach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może stosować określone w przepisach ustawy kary wobec płatników nie dopełniających swoich obowiązków. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieopłacanie składek lub opłacanie ich, ale w zaniżonej wysokości.
Karami, jakie może nakładać ZUS, mogą być: grzywna, odsetki ustawowe, opłaty dodatkowe i prolongacyjne, jak również wystąpienie do sądu o ogłoszenie upadłości płatnika-dłużnika.
Określona w ustawie odpowiedzialność płatników składek zachodzi najczęściej po przeprowadzonych przez inspektorów ZUS kontrolach.
Jak wynika z zapowiedzi ZUS, w bieżącym roku zamierza on zwiększyć kontrole płatników składek, gdyż ściągalność składek nie jest zadowalająca. Kontrole mają objąć przede wszystkim małych i średnich pracodawców płatników składek (w ubiegłym roku ZUS skupiał się na kontroli wielkich zakładów pracy i firm).
Po przeprowadzonych kontrolach ZUS wszczyna odpowiednie postępowania, mające na celu egzekucję świadczeń od zalegających z płatnościami dłużników. Oprócz nakładanych kar grzywny, opłat prolongacyjnych, opłat dodatkowych czy ustanowienia hipoteki ustawowej czy zastawu, ZUS może skierować sprawę do sądu, który jak to już miało miejsce niejednokrotnie od momentu wejścia w życie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych może orzec o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej lub sprawowania kierowniczych funkcji w podmiotach gospodarczych, a nawet karę pozbawienia wolności.
W niniejszym artykule zostaną przedstawione kary i sankcje, jakie ZUS może nakładać na nieobowiązkowych płatników składek.
ODSETKI ZA ZWŁOKĘ
Zgodnie z art. 23 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od nie opłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne, od płatnika należne są odsetki za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonej w ustawie z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (DzU nr 137, poz. 926 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right