Artykuł
Umowy cywilnoprawne
Osobom zatrudnionym na umowy cywilnoprawne nie przysługują uprawnienia pracownicze, takie jak np. urlop wypoczynkowy czy prawo do minimalnego wynagrodzenia. W przypadku umów o dzieło, jeżeli nie są one zawierane z własnym pracownikiem, nie trzeba również opłacać składek ZUS. Zawieranie umów cywilnoprawnych jest zatem korzystne dla przedsiębiorców.
Umowy cywilnoprawne - kompedium wiedzy
Spis treści: Umowa zlecenia Umowa o dzieło Kontrakt menedżerski |
Zobacz najnowsze porady z działu Umowy cywilnoprawne>>
Jak od 1 stycznia 2016 r. będą rozliczane umowy-zlecenia>>
Uznawanie umowy o dzieło za umowę zlecenia - praktyczne wnioski z 11 najnowszych wyroków sądowych>>
Katalogi wiedzy: Umowa zlecenia>>
Katalogi wiedzy: Umowa o dzieło>>
Wśród wielu umów cywilnoprawnych najszersze zastosowanie jako podstawa świadczenia pracy mają:
- umowy o dzieło (art. 627-646 Kodeksu cywilnego),
- umowy zlecenia (art. 734-751 Kodeksu cywilnego),
- kontrakty menedżerskie.
Wideoszkolenie: Umowy cywilnoprawne>>
Umowa zlecenia
Umowę zlecenia zaliczamy do tzw. umów nazwanych. Podlega ona przepisom Kodeksu cywilnego. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawca). Czynnością prawną jest np. zawarcie umowy, złożenie innego oświadczenia woli bądź reprezentowanie zleceniodawcy przed organami sądowymi lub administracyjnymi. Mimo że ścisła definicja kodeksowa nie obejmuje zleceń dotyczących wykonywania faktycznych czynności, to w praktyce tę umowę często stosuje się także w odniesieniu do takich właśnie czynności, polegających np. na sprzątaniu pomieszczeń biurowych, roznoszeniu ulotek czy testowaniu określonego programu komputerowego. Przepisy dotyczące umów zlecenia stosujemy bowiem do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami (art. 750 Kodeksu cywilnego).
Zawarcie umowy zlecenia następuje z chwilą złożenia zgodnego oświadczenia woli przez dającego i przyjmującego zlecenie. Umowa zlecenia, wskutek której dochodzi do nawiązania między jej stronami stosunku cywilnoprawnego, jest umową starannego działania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right