Jakie koszty musi ponieść pracodawca występujący przed sądem przeciwko pracownikowi
Pracodawca występujący do sądu pracy z roszczeniem wobec pracownika nie jest zwolniony z kosztów sądowych, ale może wystąpić z wnioskiem o przyznanie takiego zwolnienia. Jeżeli pracodawca występuje jako pozwany, to w przypadku przegranej musi liczyć się z poniesieniem kosztów zarówno na rzecz sądu, jak i przeciwnika procesowego (pracownika).
Rozważając np. możliwość zakończenia sporu ugodą, pracodawca powinien wiedzieć, jakie koszty mogą powstać podczas procesu i do pokrycia których będzie ewentualnie zobowiązany. Będzie to istotne szczególnie wtedy, gdy można przewidywać, że oprócz standardowych wydatków pojawi się konieczność opłacenia np. wynagrodzenia biegłego.
Na koszty sprawy sądowej składają się:
● koszty procesu, które obejmują wszystkie koszty, jakie ponosi każda ze stron procesu (pracodawca i pracownik) oraz
● koszty sądowe, ponoszone na rzecz Skarbu Państwa za zainicjowanie sprawy sądowej oraz koszty konieczne do jej przeprowadzenia.
Opłaty sądowe i inne wydatki
Koszty sądowe dzielą się na opłaty sądowe i wydatki. Zasady ponoszenia tych kosztów są inne dla pracowników i inne dla pracodawców. Pracodawca musi mieć świadomość, jakie koszty obciążają pracownika wnoszącego sprawę, ponieważ w ostatecznym rozrachunku, jeśli zatrudniający przegra sprawę, będzie nimi obciążony. Zasadnicze różnice dotyczące ponoszenia kosztów sądowych dotyczą tego, czy sprawa jest wytaczana przez pracownika, czy przez pracodawcę.
Pracownik inicjujący proces, co do zasady, jest zwolniony z kosztów z mocy ustawy (art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, dalej ustawa o kosztach). Od tej zasady w niektórych kategoriach spraw przewidziano jednak wyjątek. Obowiązek ponoszenia opłat sądowych także przez pracowników wprowadzono:
● gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł (opłaty stosunkowe) oraz
● od niektórych pism procesowych w postępowaniu odwoławczym (opłaty stałe)