Porada
Kiedy przedsiębiorca może odzyskać prawo do opłacania preferencyjnych składek
Przedsiębiorcy tracą prawo do korzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tylko w okresach, w których w ramach prowadzonej działalności wykonują pracę na rzecz swojego pracodawcy. Po zakończeniu wykonywania takiej pracy przedsiębiorca może wrócić do preferencyjnych zasad opłacania składek. ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej nową wykładnię przepisów w tym zakresie.
Osoba prowadząca własną działalność podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe dla osoby prowadzącej działalność jest dobrowolne. Faktyczna wysokość należności na rzecz ZUS jest uzależniona od wysokości podstawy wymiaru, od której zostaną obliczone składki na poszczególne ubezpieczenia. W zakresie ustalania podstawy wymiaru składek przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują szczególne, preferencyjne zasady dla osób, które po raz pierwszy (lub po długiej przerwie) rozpoczynają własną działalność. Warunkiem jest jednak, aby była to działalność gospodarcza.
Preferencje tylko dla przedsiębiorców
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą są odrębną podgrupą, wydzieloną do celów ubezpieczeń społecznych, z większej grupy osób objętych obowiązkiem ubezpieczeniowym - czyli osób prowadzących działalność pozarolniczą. Przepisy ubezpieczeniowe do przedsiębiorców zaliczają również przedstawicieli tzw. wolnych zawodów (np. lekarzy, adwokatów) - jeżeli działalność zawodową wykonują na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a także wspólników spółek cywilnych. Przedsiębiorcami, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie są wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., a także wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich (chociaż wszyscy są zaliczani do szerszego kręgu, tj. do osób prowadzących działalność pozarolniczą).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right