Artykuł
Problemy przy wyliczaniu wynagrodzenia minimalnego
Aldona Salamon
ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca
Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości obowiązującego aktualnie minimalnego wynagrodzenia. Przy czym w pierwszym roku zatrudnienia wynagrodzenie pracownika nie może być niższe niż 80% minimalnego wynagrodzenia (art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu).
Do okresu pierwszego roku pracy należy zaliczać wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 6 ust. 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu). Tym samym do okresu pierwszego roku pracy zalicza się np. okresy prowadzenia pozarolniczej działalności, wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia, okresy pobierania stypendium w czasie odbywania stażu zawodowego u pracodawcy na podstawie skierowania Urzędu Pracy itp., jeżeli były z tego tytułu opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.
Nie podlegają natomiast zaliczeniu, pomimo iż jest to staż pracowniczy, okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, a więc w charakterze młodocianego ucznia.
PODSTAWY PRAWNE
w Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 29 § 1 pkt 3, art. 1518
w Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679) - art. 6
Wynagrodzenie minimalne z tytułu zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy w 2010 r. wynosi 1317 zł, a pracownik w pierwszym roku pracy nie może zarobić mniej niż 1053,60 zł. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy wskazane wynagrodzenie ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu do wymiaru czasu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right