Porada
Jak ustalić wynagrodzenie w umowie o pracę
Umowa o pracę powinna zawierać postanowienia dotyczące wynagrodzenia za pracę ze wskazaniem składników wynagrodzenia. W treści umowy mogą się znaleźć postanowienia dodatkowe regulujące kwestie organizacyjne w zakresie wypłaty wynagrodzenia. Nie mogą być one ukształtowane w sposób dowolny, ale powinny uwzględniać zasady wynikające z Kodeksu pracy.
Problematyka umownych postanowień dotyczących wynagrodzenia za pracę nabiera szczególnego charakteru u pracodawców, u których nie funkcjonują układy zbiorowe pracy czy przynajmniej regulaminy wynagradzania, regulujące szereg kwestii związanych z warunkami wynagradzania. Jednak nawet tam, gdzie warunki wynagradzania określają przepisy prawa zakładowego, umowy o pracę powinny zawierać minimum postanowień dotyczących wysokości wynagrodzenia wraz ze wskazaniem poszczególnych jego składników.
Każda umowa o pracę musi zawierać postanowienia dotyczące wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia.
Wynagrodzenie godziwe oraz minimalne
Wynagrodzenie za pracę nie może być w umowie określone na poziomie dowolnym. Z racji faktu, że pracownik ma słabszą "pozycję negocjacyjną" w stosunku do pracodawcy, przepisy gwarantują mu prawo do wynagrodzenia godziwego oraz minimalnego.
Pojęcie godziwego wynagrodzenia, mimo że zawarte jest w jednej z podstawowych zasad prawa pracy, nie zostało zdefiniowane. Przyjmuje się, że wynagrodzenie nie jest godziwe, jeżeli zostało określone na poziomie rażąco niewspółmiernym do stanowiska, na którym pracownik jest zatrudniony oraz w sposób nieadekwatny do ilości, jakości pracy, kwalifikacji oraz doświadczenia pracownika. Jednak wynagrodzenie nie jest również godziwe, jeżeli zostało ukształtowane na poziomie rażąco wysokim, stojąc w sprzeczności również z zasadami współżycia społecznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right