Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-11-02

Jakie odszkodowanie będzie przysługiwać w razie wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony po zmianie przepisów

Od 22 lutego 2016 r. okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony będą takie same jak przy umowach o pracę na czas nieokreślony. W razie wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Z reguły odszkodowanie to będzie wynosiło równowartość wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. Okres ten będzie wynosił 2 tygodnie, 1 miesiąc albo 3 miesiące.

Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę zawartych na czas określony, które zaczną obowiązywać od 22 lutego 2016 r. wpłyną na wysokość wypłacanych przez pracodawców odszkodowań w razie wadliwego rozwiązania tych umów. Wysokość odszkodowania będzie bowiem zależna od długości okresu wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia umów na czas określony

Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (art. 36 § 1 ustawy - Kodeks pracy; dalej: k.p.).

Okresy wypowiedzenia umów na czas określony od 22 lutego 2016 r.

Okres zatrudnienia u pracodawcy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00