Artykuł
Zmiany w umowach terminowych - jak stosować przepisy przejściowe
22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy zmieniająca zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony. Przepisy przejściowe określają, że umowy, w których nie dopuszczono możliwości wypowiedzenia, zawarte przed 22 lutego 2016 r. i trwające w tym dniu, będą podlegały obecnym regulacjom. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do umów zawartych na ponad 6 miesięcy lub w których przewidziano wypowiedzenie. Ponadto do umów terminowych, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, będą stosowane nowe przepisy, ograniczające okres zatrudnienia do 33 miesięcy i do 3 umów na czas określony.
Nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie od 22 lutego 2016 r., uzależni okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wyniesie:
● 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
● 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
● 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata
(art. 36 § 1 ustawy - Kodeks pracy po nowelizacji).
Nastąpi zatem zrównanie długości okresów wypowiedzenia, niezależnie od tego czy wypowiadana jest umowa o pracę na czas określony, czy też na czas nieokreślony. Jest to radykalna zmiana, bowiem obecnie wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony zależne jest od łącznego spełnienia 2 przesłanek:
● umowa powinna być zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ● strony powinny przewidzieć w umowie możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right