Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-08-02

Jak prawidłowo oskładkować menedżera-przedsiębiorcę zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego

Oskładkowanie kontraktu menedżerskiego budzi wiele wątpliwości, szczególnie w sytuacji, gdy menedżer świadczy usługi zarządzania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotychczas w orzecznictwie dominował pogląd, że kontrakt menedżerski nie stanowi samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jednak w świetle najnowszej uchwały SN mającej moc zasady prawnej (sygn. akt III UZP 3/13) menedżer podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym nie jako przedsiębiorca, lecz z tytułu kontraktu menedżerskiego (jako zleceniobiorca).

Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną. Polega on na wykonywaniu czynności zarządzania przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko, bez podległości służbowej zarządcy i bez kierownictwa dającego zlecenie, za określonym wynagrodzeniem. Umowa menedżerska może mieć formę:

● umowy o pracę lub

● umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniach.

Najczęściej jednak jest to umowa cywilnoprawna (o charakterze umowy zlecenia) - umowa o zarządzanie, która jest zwykle zawierana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00