Porada
W jakiej sytuacji utrata zaufania może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę
W orzecznictwie sądowym i opiniach ekspertów prawa pracy panuje zgodny pogląd, że utrata zaufania do pracownika może być przyczyną rozwiązania z nim stosunku pracy. Musi ona jednak wynikać z obiektywnych przesłanek, a pracodawca powinien być w stanie wskazać konkretne i rzeczywiste powody, z jakich stracił zaufanie do pracownika.
Pracodawcy dość często, zwalniając z pracy pracownika, powołują się na to, że już mu nie ufają i w związku z tym nie mogą dalej pozwalać mu na wykonywanie dotychczasowych obowiązków służbowych. Niestety, przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia "utrata zaufania".
Co to jest utrata zaufania
Niewątpliwie można uznać, że zaufanie z punktu widzenia pracodawcy to stan wyrażający się przede wszystkim przekonaniem o możliwości polegania na pracowniku oraz wiarą w jego uczciwość, sumienność czy posiadane przez niego umiejętności i predyspozycje. Utrata zaufania polega na negatywnej ocenie zachowania (działań) pracownika, skutkującej brakiem zdolności do dalszej współpracy w ramach stosunku pracy. Może to się przejawiać w różnych aspektach, w zależności np. od zajmowanego przez podwładnego stanowiska, charakteru świadczonej pracy czy specyfiki działalności prowadzonej przez zakład pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right