Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-04-19

Ustalenie wynagrodzenia w umowie o dzieło

Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła strony umowy mogą określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jest to tzw. wynagrodzenie ryczałtowe. Można też określić wynagrodzenie na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe). Jeśli strony nie postanowią inaczej, wynagrodzenie przysługuje wykonawcy dzieła w chwili jego oddania.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 ustawy - Kodeks cywilny, dalej: k.c.). Umowa o dzieło to umowa rezultatu, co oznacza, że kończy ją określony, konkretny, sprawdzalny wynik, który wykonawca ma osiągnąć.

Odpłatność obowiązkowa

Samo wynagrodzenie jak i jego wysokość za wykonanie dzieła można określić ryczałtowo (w sposób sztywny, z góry za całość). Wówczas nie są potrzebne żadne dodatkowe kalkulacje, rozliczenia, zestawienia itp. Przyjmujący zamówienie nie może jednak żądać podwyższenia tego wynagrodzenia, nawet gdy w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Dopiero gdyby wykonawca był narażony na znaczną stratę, sąd może ten ryczałt podwyższyć lub rozwiązać umowę (art. 632 k.c.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00