Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-07-01

Na jakich warunkach pracownik może przejść z renty na emeryturę

Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nabywa z urzędu prawo do emerytury. Aby pobierać nowe świadczenie, osoby takie nie muszą rozwiązywać dotychczasowego stosunku pracy.

Przeszkodą w uzyskaniu świadczenia emerytalnego nie jest posiadanie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy. Rencista może nabyć prawo do emerytury, a następnie wybrać, które świadczenie chce pobierać.

Rencista wnioskuje o emeryturę

Osoba uprawniona do renty, która wnioskuje o emeryturę obliczaną według tzw. dotychczasowych zasad, ma pewne preferencje przy obliczaniu nowego świadczenia. Przypomnijmy, że "stara" emerytura (przysługująca osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., a także tym spośród urodzonych po 1948 r., którzy nabywają wcześniejsze uprawnienia emerytalne) uzależniona jest w znacznej mierze od podstawy jej wymiaru. Ustalając tę podstawę, ZUS mnoży wskaźnik wysokości podstawy wymiaru (wypadkową zarobków wnioskodawcy z wybranych lat oraz przeciętnych płac z tych lat) przez aktualnie obowiązującą kwotę bazową. Wnioskodawca może wskazać na ogół wynagrodzenia z 10 kolejnych lat wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem zgłoszenia wniosku lub z 20 dowolnie wybranych lat z całego okresu ubezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00