Artykuł
URLOPY W RÓŻNYCH SYSTEMACH CZASU PRACY
● pierwszy urlop
Magdalena Kasprzak
● system podstawowy i równoważny
● wynagrodzenie urlopowe
● pytania i odpowiedzi
Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie "corocznie" oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.
Żaden przepis nie uzależnia nabycia prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego od faktycznego przepracowania przez pracownika całego roku kalendarzowego. Wystarczy, że pracownik pozostawał w stosunku pracy w dniu 1 stycznia.
Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że, pozostając w stosunku pracy, nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego (uchwała z 4 kwietnia 1995 r., I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228).
Mówiąc natomiast o urlopie udzielanym w formie nieprzerwanej, należy uwzględniać art. 162 Kodeksu pracy, zgodnie z którym co najmniej jedna część urlopu wypoczynkowego pracownika powinna trwać przez 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przepis ten wskazuje jednocześnie na możliwość dzielenia urlopów wypoczynkowych na części.
Uprawnienia i wymiar
Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od okresu zatrudnienia. Im dłużej pracownik pracował, tym dłuższy urlop mu przysługuje.
Urlop wypoczynkowy może wynosić:
● 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
● 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat (art. 154 k.p.).
Jednocześnie wymiar udzielonego pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie może w danym roku kalendarzowym być wyższy niż 20 lub 26 dni - w zależności od tego, do jakiego wymiaru urlopu pracownik nabył prawo.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Przy zaliczaniu takich okresów pracy nie mają znaczenia przerwy w zatrudnieniu, jak również sposób ustania stosunku pracy (art. 154 k.p.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right