WSZYSTKO O EKWIWALENTACH PRACOWNICZYCH
● rodzaje ekwiwalentów
Jakub Kaniewski
● sposoby obliczania
● ekwiwalent urlopowy
● opodatkowanie i oskładkowanie
Ekwiwalenty pracownicze spełniają jedną podstawową funkcję - rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. W praktyce najczęściej spotykamy się z ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Pojęcie ekwiwalentu ma charakter ściśle ekonomiczny. Oznacza pewną równowartość jednego towaru, w którym jest wyrażona wartość innego towaru. To swojego rodzaju wymiana świadczeń nieidentycznych.
Z pojęciem rozumianym w powyższym sensie niejednokrotnie spotykamy się w przepisach prawa pracy, np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy ekwiwalent za sprzęt komputerowy. W każdym z tych przypadków zastępuje on inne dobro, które z różnych powodów nie mogło zostać wydane pracownikowi w postaci, w jakiej się ono należało.
Rodzaje ekwiwalentów
Na podstawie obowiązujących przepisów możemy wyróżnić kilka rodzajów ekwiwalentów.
Najważniejszy będzie ich podział na:
● ekwiwalent pieniężny,
● ekwiwalent rzeczowy.
Ekwiwalent pieniężny
Ten rodzaj ekwiwalentu występuje zdecydowanie najczęściej. Mogą być różne tego przyczyny, ale przede wszystkim jest najłatwiejszy do wydania, a z drugiej strony jest też najwygodniejszy dla osoby, która go otrzymuje.
Przepisy szczególne mogą również przewidywać jego zastosowanie w sytuacjach, np. gdy funkcjonariusz państwowy zdecyduje się zamieszkać w innym miejscu niż zapewnionym mu w ramach służby, otrzymuje z tego tytułu dodatkowe fundusze (rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 czerwca 2002 r. w sprawie ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z lokalu mieszkalnego dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu - DzU nr 108, poz. 955 ze zm.).
Ekwiwalent rzeczowy
Ekwiwalent rzeczowy, zwany także deputatem, jeszcze kilkadziesiąt lat temu mógł stanowić np. część zapłaty wynagrodzenia pracowników różnych zakładów produkcyjnych. Jego podstawową wadą było to, że czasem miał on charakter wręcz przymusowy i prowadził do pozyskiwania rzeczy niejednokrotnie zupełnie zbędnych z punktu widzenia pracownika.