Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2009-10-31

POWOŁANIE JAKO FORMA NAWIĄZANIA STOSUNKU PRACY

Pracownik, który nawiązał odrębny stosunek pracy na podstawie powołania, może rozwiązać dotychczas wiążącą go umowę o pracę za 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia, mimo że obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia tej umowy.

Agnieszka Nowowiejska-Jamrozik

Obok najpowszechniejszej w polskim systemie prawnym umowy o pracę przez cywilnoprawne formy zatrudnienia charakteryzujące się dużą swobodą ustawodawca przewidział stosunki pracy, które ograniczają krąg osób uprawnionych do nawiązania danego stosunku pracy. Są nimi powołanie, wybór, mianowanie i spółdzielcza umowa o pracę.

Różnorodność form zatrudnienia

W zależności od tego, w jakich przepisach uregulowany został dany rodzaj zatrudnienia, możemy mówić o pracowniczych lub niepracowniczych stosunkach pracy. Pracownicze stosunki pracy podlegają przepisom Kodeksu pracy, z kolei niepracownicze stosunki pracy to zatrudnienie na podstawie jednej z umów prawa cywilnego. Do niepracowniczych stosunków pracy obok tych najbardziej popularnych jak umowa-zlecenie i umowa o dzieło możemy zaliczyć m.in. umowę o świadczenie usług i umowę agencyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00