Do kogo inspektor pracy kieruje środki kontrolne
Od 1 lipca 2007 r. inspektorzy pracy kontrolują pracodawców już nie tylko w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także legalności zatrudnienia - bezrobotnych i cudzoziemców.
Adrianna Jasińska-Cichoń
Inspektor pracy rozpoczyna kontrolę od okazania legitymacji służbowej i upoważnienia. Przedstawia je pracodawcy lub osobie upoważnionej do jego reprezentowania w czasie kontroli.
Obowiązkiem pracodawcy jest pisemne wskazanie osoby upoważnionej do reprezentowania w trakcie kontroli. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny nie niższej niż 1000 zł. Jeżeli więc inspektor pracy, który przed podjęciem czynności kontrolnych powinien zgłosić swoją obecność pracodawcy lub jego przedstawicielowi (chyba że uzna takie zawiadomienie za niewskazane ze względu na negatywny wpływ na obiektywny wynik kontroli), nie zastanie w zakładzie pracy pracodawcy, a osoba upoważniona nie zostanie wyznaczona, ma prawo zawiadomić Policję o popełnieniu przez pracodawcę wykroczenia z art. 601 § 7 k.w.
Zakres kontroli
Kontrolę może prowadzić inspektor wskazany w upoważnieniu. W przypadku gdyby miał ją kontynuować inny inspektor, on także musi przedstawić odrębne upoważnienie. Przeprowadzenie kontroli jedynie na podstawie legitymacji dopuszczalne jest w sytuacji, gdy z okoliczności faktycznych wynika, że trzeba ją przeprowadzić niezwłocznie (np. istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników). W takich przypadkach inspektor pracy także musi przedstawić upoważnienie, lecz już po rozpoczęciu kontroli w terminie 7 dni od dnia jej rozpoczęcia.