Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-05-06

Urlop wypoczynkowy. Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego

Wojciech Michałek
Regulując kwestie związane z prawem do urlopu, ustawodawca wprowadził odmienne zasady odnoszące się do nabywania prawa do pierwszego urlopu, a inne w zakresie prawa do kolejnych urlopów.
Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego
Prawo do pierwszego w życiu urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa, gdy podejmuje zatrudnienie po raz pierwszy lub w sytuacji gdy nie jest to jego pierwsza praca, ale w poprzednim zatrudnieniu nie nabył jeszcze prawa do pierwszego urlopu.
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 k.p.).
Prawo do cząstkowego urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa z dołu z upływem każdego miesiąca pracy. Pracownik może go wykorzystać zarówno po miesiącu pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, jak i łącznie z urlopem przysługującym za więcej niż jeden miesiąc.
• Obliczanie terminów
W orzecznictwie przyjęto, że w prawie pracy art. 112 k.c. ma zastosowanie do terminów dotyczących oświadczeń woli stron stosunku pracy (np. złożenie wypowiedzenia, zawiadomienie o ukaraniu karą porządkową).
Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było, w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 k.c.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00