comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-04-08
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Profilaktyczna ochrona zdrowia
Marcin Nowak, Waldemar Kubik
Dość duża liczba obowiązków pracodawcy wynika z ogólnego przepisu zobowiązującego pracodawcę do ochrony zdrowia pracowników.
Obowiązki dotyczące profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników polegają m.in. na:
• systematycznym monitorowaniu stanu zdrowia pracowników, w tym kierowanie pracowników na obowiązkowe badania lekarskie, prowadzenie rejestrów chorób zawodowych i wypadków przy pracy, dokonywanie pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia, zapewnienie pracownikom odpowiednich posiłków i napoi profilaktycznych,
• stosowaniu przez pracowników środków ochrony zbiorowej i indywidualnej,
• zleceniu pracownikom prac dla nich odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia i uwarunkowania psychofizyczne (prace wzbronione kobietom, ręczne prace transportowe, prace szczególnie niebezpieczne),
• zapewnieniu pracownikom niezbędnych środków higieny osobistej oraz na zapewnieniu środków do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku,
• przestrzeganiu i stosowaniu przez pracodawcę przepisów dotyczących szczególnej ochrony pracy młodocianych, kobiet w ciąży oraz przepisów o czasie pracy.
Obowiązkowe badania lekarskie
Zasadą wyrażoną w art. 229 § 4 k.p. jest zakaz dopuszczenia pracownika do pracy, jeżeli nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do jej wykonywania.
Oznacza to obowiązek skierowania na badania lekarskie zarówno nowo zatrudnianych pracowników, jak i pracowników długoletnich. Przepisy Kodeksu pracy wskazują, że pracodawca w zależności od sytuacji ma obowiązek wysłać pracownika na badania wstępne, badania okresowe albo na badania kontrolne.
Badania profilaktyczne oraz profilaktyczną opiekę zdrowotną niezbędną z uwagi na warunki pracy wykonują lekarze, którzy posiadają specjalizację w dziedzinie medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny kolejowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej lub higieny pracy.
Pozostało 94% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka