Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-02-05

Z jakiej przyczyny i jak wypowiedzieć umowę o pracę. Wadliwe rozwiązanie umowy

Marlena Chłopik
Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę lub nieuzasadnione wypowiedzenie tej umowy pociąga za sobą, w zależności od rodzaju wypowiedzianej umowy bądź uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, bądź przywrócenie pracownika do pracy, bądź jedynie obowiązek wypłaty odszkodowania.
Regulacje dotyczące uprawnień pracowników w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę znajdują się w art. 44-51 k.p., a katalog roszczeń przewidzianych w przepisach prawa z tytułu niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę jest zamknięty. Ponadto należy wskazać, iż regulacje dotyczące rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy to art. 242-265 k.p. oraz właściwe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego w szczególności przepisy działu III - Postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, tj. art. 459-47716 k.p.c.
Wypowiedzenie każdej umowy o pracę, której możliwość wypowiedzenia przewidują przepisy prawa jest formalnie niezgodne z prawem, jeżeli:
• pracodawca nie zachował odpowiedniej formy wypowiedzenia,
• pracodawca nie przestrzegał okresów i terminów wypowiedzenia,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00