comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-02
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest częstą przyczyną sporów, które rozstrzygane są przez sądy. Dlatego warto przedstawić najważniejsze orzeczenia sądowe dotyczące rozwiązania umów o pracę za wypowiedzeniem i to zarówno zawartych na czas nieokreślony, jak i określony.
Ryszard Sadlik
Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły i najpopularniejszy sposób rozwiązania umowy o pracę. Polega ono na tym, że rozwiązanie umowy o pracę następuje na skutek jednostronnego oświadczenia woli jednej ze stron po upływie określonego w ustawie okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony podlega kontroli sądu z punktu widzenia jego zgodności z przepisami prawa pracy dotyczącymi wypowiadania umów pracę oraz pod względem jego zasadności. Wskazuje na to wprost art. 45 § 1 k.p. Oznacza to, że w razie skierowania przez pracownika odwołania (pozwu) do sądu od złożonego mu wypowiedzenia umowy o pracę, sąd bada zarówno zachowanie przez pracodawcę wymagań formalnych związanych z tym rodzajem rozwiązania umowy o pracę, jak i zasadność wskazanej przyczyny wypowiedzenia, oceniając, czy tego rodzaju powody uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę.
Konkretność wypowiedzenia
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii z punktu widzenia zgodności wypowiedzenia umowy o pracę z przepisami prawa pracy jest zachowanie wymogu konkretności wypowiedzenia.
Pracodawca rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony przez złożenie wypowiedzenia ma obowiązek wskazania w treści tego wypowiedzenia przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy (art. 30 § 4 k.p.). Przyczyna musi być zgodna z prawdą i konkretna.
Obowiązek ujawnienia przyczyny wypowiedzenia ma umożliwić pracownikowi obronę przed postawionymi mu zarzutami, a sądowi pracy - sprawdzenie zgodności wypowiedzenia z prawem. Realizacja powyższego celu wymaga więc podania przyczyny w sposób konkretny, chociaż art. 30 § 4 k.p. wyraźnie tego nie przewiduje.
Pozostało 94% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka