comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-02
Choroba pracownika przyczyną rozwiązania umowy
Po spełnieniu odpowiednich ściśle określonych warunków pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który jest nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby.
Monika Frączek
Długa nieobecność pracownika, mimo że usprawiedliwiona, może spowodować dezorganizację pracy w firmie. Niestety zatrudnianie pracownika na zastępstwo czy korzystanie z pracowników tymczasowych kierowanych do pracy przez agencje pracy tymczasowej jest rozwiązaniem doraźnym. W pewnym momencie może pojawić się konieczność zatrudnienia na stałe innego pracownika. Pracodawca musi więc orientować się, po jak długim czasie choroby pracownika może go zwolnić. Konieczne jest również, żeby wiedział, jakie obowiązki pracodawcy wiążą się z takim zwolnieniem.
• Zwolnienie w trakcie choroby
Jakkolwiek zasadniczo okres choroby pracownika jest okresem, w którym nie można wypowiedzieć umowy o pracę (art. 41 k.p.), to Kodeks pracy wyjątkowo dopuszcza rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w trakcie długotrwałego przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim (art. 53 k.p.).
Jeżeli pracownik był u danego pracodawcy zatrudniony:
• krócej niż 6 miesięcy - rozwiązać umowę o pracę można po upływie 3 miesięcy jego nieobecności z powodu choroby; pracodawca musi pamiętać, że do okresu zatrudnienia u niego, krótszego niż 6 miesięcy, od którego Kodeks pracy uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie może doliczać okresu tej niezdolności (wyrok Sądu Najwyższego z 21 lipca 1999 r., I PKN 161/99 OSNP 2000/19/717);
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka