comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-09-25
Rozwiązanie umowy o pracę
Umowa o pracę może rozwiązać się: za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia na skutek zajścia określonych zdarzeń, mających znaczenie prawne, np. wykonania określonej pracy czy upływu czasu (w przypadku umów na czas określony, okres próbny lub na zastępstwo oraz za porozumieniem stron). Najczęstsze problemy związane z zakończeniem danego stosunku pracy dotyczą przede wszystkim zasadności wypowiedzenia oraz momentu ustania stosunku prawnego między pracodawcą i pracownikiem.
Beata Superson-Polowiec
Adam Polowiec
Pytanie
Czy uzasadnieniem rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem może być „niewłaściwe wywiązywanie się z obowiązków”?
Odpowiadamy
Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna, rzeczywista i dająca się udowodnić. Podanie w piśmie wypowiadającym pracownikowi umowę o pracę zarzutu „niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków” nie jest wystarczającym wskazaniem przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Obowiązek podania przyczyny jest bowiem rozumiany jako powinność podania przyczyny skonkretyzowanej, nieograniczającej się do powtórzenia wyrażeń ustawowych lub przytoczenia ogólnikowych zwrotów (por. wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 1997 r., I PKN 315/97, OSNP 1998/14/427).
Pytanie
Czy brak kreatywności i inicjatywy pracownika, jego bierność może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę?
Odpowiadamy
W przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem z podaniem jako przyczyny „bierność” pracownika można zastanawiać się, czy w tym przypadku pracodawca nie przerzuca na pracownika ryzyka osiągnięcia efektu działania. Należy jednak stwierdzić, że skonkretyzowana bezczynność i bierność pracownika powodująca brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych zadań może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2000 r., I PKN 124/00, OSNP 2002/15/354).
Jednocześnie warto zaznaczyć, że brak kreatywności pracownika może wiązać się z niespełnionymi oczekiwaniami pracodawcy. W takim przypadku podanie jako przyczyny wypowiedzenia „niespełnienia oczekiwań pracodawcy w związku z zajmowanym stanowiskiem”, bez konkretyzacji, o jakie oczekiwania pracodawcy chodziło i w czym się przejawiały, nie może być uznane za wskazanie konkretnej i rzeczywistej przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie - tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 12 grudnia 2001 r. (I PKN 726/00, OSNP 2002/15/354).
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka