Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-07-03

Świadectwo pracy - dowód zatrudnienia

Brak świadectwa pracy może uniemożliwić zwolnionemu pracownikowi znalezienie nowego zatrudnienia. Gdy udowodni powstałą nieprawidłowość, może domagać się od byłego pracodawcy odszkodowania.

Iwona Toczek
Pracodawca w związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Powinno ono zostać wydane pracownikowi niezwłocznie, to znaczy w dniu ustania stosunku pracy. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca powinien dopełnić tego obowiązku w ciągu 7 dni od daty ustania stosunku pracy.
Wydanie świadectwa nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy tylko na jego żądanie.
• Świadectwo dla pracownika
Na pracodawcy ciąży obowiązek wydania świadectwa pracy pracownikowi, czyli osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00