Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-10-24

RODZINNY INTERES - SKŁADKI I ŚWIADCZENIA

Każdy, kto zamierza rozpocząć „rodzinną” działalność gospodarczą na własny rachunek, zadaje sobie pytanie o wysokość kosztów tej działalności, czyli jaką część osiągniętego przychodu musi oddać fiskusowi, w jakiej wysokości musi odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na jakie świadczenia może liczyć w przypadku niezdolności do pracy.

Kompendium, które właśnie oddajemy w Państwa ręce, kompleksowo wyjaśnia problematykę ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz zasiłków dla osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, oraz osób z nimi współpracujących.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE
Aby rozpocząć omawianie problematyki będącej przedmiotem kompendium, należy przedstawić definicję osoby prowadzącej pozarolniczą działalność i osoby współpracującej. Definicja ta podana przez ustawodawcę do celów ubezpieczeń społecznych ma także zastosowanie do przepisów związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym i zasiłków.
OSOBA PROWADZĄCA POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ I OSOBA WSPÓŁPRACUJĄCA
Ustawodawca w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) określił, jakie warunki muszą spełnić osoby, by zostały uznane za osoby prowadzące pozarolniczą działalność lub osoby współpracujące.
Zgodnie z regulacją:
osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność są:
- osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
- twórca i artysta,
- osoba wykonująca wolny zawód w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z przepisami ustawy z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 41, poz. 324 ze zm.), która obowiązywała do 31 grudnia 2000 r., za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważano zarówno osobę, która dokonała zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej lub uzyskała koncesję, jak i osobę, która prowadziła działalność osobiście (bez zgłoszenia tej działalności do ewidencji), a jej zarobek z tego tytułu stanowił dodatkowe źródło dochodu, np.:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00