comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-10-10
Roszczenia o świadczenia uzupełniające
Osoby uprawnione do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych mogą dochodzić od pracodawców świadczeń uzupełniających według przepisów prawa cywilnego, jeśli szkoda, której doznał pracownik, nie została już wyrównana wypłaconymi świadczeniami.
Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy lub zapadnie na chorobę zawodową, pracodawca powinien liczyć się z tym, że może odpowiadać nie tylko na podstawie ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 ze zm.) - zwanej dalej w tekście ustawą wypadkową, ale także na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Pracownik ma możliwość ubiegania się o dalsze świadczenia na podstawie prawa cywilnego, jeżeli mimo uzyskania świadczeń wynikających z ustawy wypadkowej w dalszym ciągu pozostała nie wyrównana szkoda.
Przykład
Pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy może, po uzyskaniu świadczeń wynikających z ustawy wypadkowej, dochodzić od pracodawcy dalszego odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, jeżeli szkoda, jaką poniósł na skutek uszkodzenia stawu biodrowego powodującego częściową utratę zdolności do pracy, nie została wyrównana przez otrzymane świadczenia.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka