comment
Porada
Data publikacji: 2001-12-20
Z dyżuru telefonicznego
Jakie problemy nurtują naszych Czytelników?
Specjalista z Departamentu Prawa Pracy - Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Monika Frączek
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
udzielała odpowiedzi na pytania dotyczące problemów związanych z nawiązaniem stosunku pracy.
• Pracownikowi brakuje mniej niż 2 lata do osiągnięcia wieku uprawniającego go do otrzymania wcześniejszej emerytury. Czy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem?
Zgodnie z przepisem art. 39 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Wiek emerytalny, o którym mowa w tym przepisie, to przede wszystkim powszechny wiek emerytalny, określony w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) i wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Przepis art. 39 k.p. chroni przed wypowiedzeniem umowy o pracę również pracowników zatrudnionych w takich grupach zawodowych, w których wiek emerytalny na mocy przepisów szczególnych jest niższy od powszechnego, a jednocześnie jest normalnym, powszechnym wiekiem emerytalnym dla wszystkich pracowników zatrudnionych w określonej grupie zawodowej. Dotyczy to np. pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze pracy.
Ochrona przewidziana w art. 39 k.p. nie obejmuje pracowników w okresie 2 lat poprzedzających nabycie prawa do tzw. wcześniejszej emerytury.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka